Hrnčířské trhy Beroun 13. - 14.9.2008

Podvakráte do roka se promění berounské Husovo náměstí v nepřehledné mraveniště lidí. Zjara a na samém počátku podzimu ovládne běh města hrnčířský trh. Silnice i dálnice se zaplní tisíci auty, autobusy najednou jezdí přeplněné a ulice města se promění v řeku lidí, dychtících po keramické a hrnčířské kráse, po starých řemeslech a po pochutinách, které se každý den nedají koupit. 13. a 14. září 2008 to nebylo v Berouně jiné. Na trhy jezdíme už léta, vlastně jsme byli pravidelnými hosty i v době, kdy jsme ještě neměli s Berounským okresem pranic společného. S keramikou ale máme naopak společného mnoho, třeba vztah k lidské práci, při které je třeba vtisknout tvárné hmotě víc, než jen výtvarný záměr. Ono je to tak vlastně s každým řemeslem. Pokud je jen prací, o nic velkého zpravidla nejde. To až ve chvíli, kdy se práce změní v koníčka, v zájem a touhu vdechnout materiálu víc, než jen řemeslnou zručnost. I na hrnčířských trzích snadno poznáte, ve kterém kousku je jen prosté, i když kvalitní řemeslo a ve kterém je otisk duše, myšlenka, punc lásky k práci.

Letos už Berounské hrnčířské trhy navštívit nestihnete a nestihnete navštívit ani berounským muzeem současně pořádanou akci Stará řemesla. A tak si můžete snad jen naplánovat až návštěvu jarních hrnčířských trhů. Na každý pád ale tato tradičně pořádaná akce stojí za to, přiložené fotografie vám snad alespoň nepatrně napoví a nalákají vás na příští festival hliněné krásy.

Je libo keramické městečko v květináči nebo snad snad květináčovou zahradu se zahradním domkem? Všechno je možné, fantazii se meze nekladou. A pokud na trhu nenajdete to, co by vás oslovilo, je snadné se domluvit na výrobě téměř čehokoliv na zakázku.

Zkušený hrnčíř roztáčí na kruhu bábovkovou formu, nakonec ale z hlíny může být něco docela jiného. O mnoha polotovarech můžete říci, že je to hotový výrobek, on však může ještě několikrát změnit tvar i způsob užívání. Hlína je tvárná hmota a hrnčíř vyrábí jen pro oko diváků. Když je dílo hotové, znovu je zmačkáno a uváleno do hroudy hlíny, aby z ní mohl vzniknout zase jiný výrobek.

Letos byly k vidění i hliněné pohádkové bytosti.

Možná máte pocit, že do zimy uběhne ještě mnoho a mnoho času. Nenechte se mýlit, hrnčíři už vědí své, vždyť už na Sněžce padal první letošní sníh. A tak jsme mohli spatřit nejen krásné závěsné svícny ne nepodobné vánočním ozdobám, ale i keramické krmítko pro ptáky.

Tahle modrá nádhera je už několik roků součástí naší domácnosti. V konvici každodenně připravujeme ranní čaj, bez ní by ráno nebylo ránem.

Každá dílna přináší něco nového, objevného a v pravdě nenapodobitelného.

Barvy a tvary. Už dávno hrnčíři a keramici nevyrábějí jen hrnečky, misky a džbánky. Tvarů a barev jsou nepřeberné spousty, originálních nápadů snad tisíce. A každý rok najdete něco nového, převratného a nenapodobitelného, něco, co se stane nádherným a neopakovatelným dárkem.

Hrnečky stokrát jinak.

Husovým náměstím se táhne nekonečný had návštěvníků, jsou chvíle, kdy nemůžete jít tam a ani zpátky. 

Také kvalita nabízené keramiky neustále stoupá, často už býváme svědky doslova filigránské práce, někdy máme pocit, že už víc z hlíny uplácat nejde, a na dalším hrnčířském trhu spatříme třeba věcičky zachycené na horním obrázku. Kam až může schopnost šikovných rukou dojít? To zůstává otázkou.

A stejnou otázkou zůstává množství barevných variací. Dříve se používaly jen základní lesklé politury ze skloviny. Však dnešní možnosti jsou ve speciálně míchaných odstínech a v matu. Nejsem keramik a neznám postupy, ale cokoliv, co vybočuje z běžných mezí mne dokáže uchvátit. Třeba takovéto modré tóny jsou doslova úchvatné.

Nějaká žena přemýšlela, zda si tuto aromalampu koupit či ne. Zkoumala ji podobně jako herec v roli klasika, když hledá odpověď na věčnou otázku - být či nebýt. Nemohu si pomoci, tohle drama je svým způsobem zachyceno i v dlani ženy na snímku. Zbývá dodat, že držela poslední kousek, žádná jiná aromalampa už u tohoto stánku na výběr nebyla.

Keramika se už nedělá jen na hrnčířském kruhu. Na horním snímku jsou náušnice a různé přívěsky z keramiky. Mnohé z nich jsou nádherné, osobité a vkusné. Možná, že jsou tipem na pěkný vánoční dárek.

Každý rok se objeví nějaký nový dekor. Na letošních podzimních trzích byl třeba novinkou tento dekor, podle houfu lidí kolem stánku bylo možné soudit, že zaujal ne jen nás.

Každý rok se na stáncích objeví nějaké keramické kachle. Ty letošní byly vlastně galerií pod širým nebem, byly hezké a nápadité, jen málokdo se u nich nezastavil. Jejich detail je na následujícím obrázku.

U jednoho ze stánků předváděl malíř pro zvědavé oči návštěvníků malbu na sklo.

Na Berounských hrnčířských trzích je pravidelně vyhlašována soutěž v zahradní keramice. Ceny bývají zajímavé a tak lákají keramiky z široka a daleka. A opravdu tu jsou k vidění nádherná dílka.

Kapradí.

Vodník

     

A tohle je také nádhera. Vůbec nevadí, že autor hledal předlohu v daleké cizině.

A další barevné a veselé variace.

Stará gotická brána na spodním konci berounského Husova náměstí.

I pohled na střechy skýtal zajímavé výhledy.

Tenhle záběr nepatří mezi zajímavé. Při pozornějším pohledu je ale na mostě vidět nekonečná kolona aut návštěvníků hrnčířského trhu, kolona často končí až na dálnici.

© JOBE & Bety 25.11.2010