Charakteristický vzhled podbělu zaručuje nezaměnitelnost s jinými rostlinami. Květ někdy může působit jako velmi podobný pampelišce (Smetánce lékařské), pohled na stonek vás ale velmi rychle na váš omyl upozorní. Většinou se stane, že podběl už má dávno po odkvětu, když se objeví žluté květy pampelišek. Jaro 2008 ale nabízelo současný sběr obou bylin a často i na stejných místech.

Podběl lékařský

Tussilago farfara

Podbělové listí se objevuje až dlouho po odkvětu.

Popis:

Podběl je první léčivkou, která se objeví vzápětí po té, co se zjara vytratí sníh. Jméno rostlinky může pocházet od toho, že začíná růst pod bílým sněhem, nebo podle barvy na spodní straně listů. Podběl má žluté květy ne nepodobné pampeliškám (i když méně než poloviční), vyrůstající na konci šupinatých stonků. Z jara, kdy podběl kvete, nespatříme jeho listy, objevují se až daleko později. Podběl roste na svazích kolem dálnic, v příkopech silnic, na skládkách a rumištích. Důležité je, najít ekologicky čistou lokalitu, z legrace říkám, že od silnic jsou vzhledem k absorbovanému olovu a zplodinám čtyři květy do kila. Před několika lety jsem někde četl, že němečtí vědci udělali pokus, na jehož základě prosazují vyřazení podbělu ze seznamu léčivých rostlin. Dali krávě sežrat cca 400 kg podbělu a kráva zdechla. Při pitvě byla zjištěna cirhóza jater. Pokusy tohoto druhu mi přijdou scestné a rozhodně mne neodradí od užívání bylin, vždyť se konzumují jen miniaturních dávkách.

Sběr:

Předmětem sběru je list i květ, u nás v rodině ale sbíráme pouze květ. Na utrženém květu může být maximálně 1,5 cm stonku, spíš méně. Sklízejí se nepřekvetlé květy, nejlépe ještě zcela nerozvité. Sušením se totiž příliš otevřené květy promění v chmýří bez účinných látek, dojde tak ke znehodnocení usušené byliny. Květ podbělu se sbírá často už od února zhruba do dubna. Toto časové rozpětí je odvislé od lokality, kde bylina roste, ale i od počasí. V chladném a deštivém jaru je možné nalézt podběl klidně i na přelomu dubna a května. Známe místa, kde podběl vykvete hned po odchodu sněhu (slunečné jižní svahy teplých údolí, Polabí), později kvete na vrcholku kopců, nejpozději pak na severních svazích a kolem lesních cest. To skutečně poslední místo, je rokle, směřující od jihu k severu. Slunce tam nakoukne na pár hodin denně, často jsme tam byli na podbělu až v poslední dekádě dubna.

Správně usušený podbělový květ zůstane žlutý.

Sušení:

Podbělový květ sušíme rychle, ideální je umístit sušící síta třeba k ústřednímu topení, nebo ke kamnům, případně do průvanu. Pozor, teplota sušení ale nesmí překročit 40 stupňů Celsia. Po usušení musí květy zůstat žluté. Pokud sušíte dlouho, nejen že květy ztratí žlutou barvu, navíc se částečně přemění na chmýří.

Použití:

Podběl obsahuje látky usnadňující odkašlávání. Proto se využívá zejména do čajových směsí proti kašli, účinkuje i na suchý kašel, na dýchací cesty, bronchitidy, angíny, chrapot, astma apod.

 

© JOBE 26.02.2010