Květy lípy malolisté.

Lípa srdčitá velkolistá a malolistá

Tilia cordata Mill.

Tilia platyphylos Scopoli

Tilia platyphyla Scopoli

T. prvifolia Ehrl.

Popis:

Lípy jsou mohutné a košaté vysoké stromy, dosahující výšky až 25 metrů. Mají střídavé, dlouze řapíkaté srdčitě okrouhlé listy se zubatými až pilovitými okraji. Z úžlabí listů vyrůstají vidlanovitá květenství s podpůrným listenem žlutozelené barvy. Lípy kvetou od června do července a jsou nejvýznamnějšími medonosnými rostlinami. Lípy malolisté a velkolisté se spolu kříží, jen těžko lze rozlišit základní druhy od kříženců.

Lipová alej.

Sběr:

U obou druhů se sbírá ve slunečném a suchém dni celé květenství i s podpůrným listenem. Listen je u velkolisté i malolisté lípy holý! Období sběru červen až červenec. Pozor! Květy nesmí obsahovat příměsi jiných druhů lip, které poznáme podle ochlupených listenů a výrazněji zbarvených nitek tyčinek.

Sušení:

Květy lípy se suší v malých vrstvách ve stínu na vzdušném místě, protože se často zapařuje a tmavne. Nesmí se sušit na slunci a při teplotě vyšší než 35 stupňů Celsia, aby květ neztratil svoji přirozenou vůni. 

 

Květy lípy velkolisté srdčité.

Použití: Lipový květ se používá při všech nemocech z nachlazení, protože je potopudný, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Často se proto používá směs 1:1 lípa s bezem. Lípa má také slabé močopudné a protizánětlivé účinky, uvolňuje křeče a podporuje chuť k jídlu. Občas se pro svoji lahodnou chuť a vůni používá i jako náhražka čaje, nejlépe oslazená medem. Lípa nemá vedlejší účinky a lze ji v malých dávkách používat i dlouhodobě.

Sušený lipový květ byste měli před uložením ještě přebrat a odstranit zhnědlé květy a sušením znehodnocené listeny. Listeny by měly být světlounce nazelenalé až žlutozelené, květy by měly být slabě nažloutlé až smetanově bílé. Jakékoliv zhnědlé, rezavé a zčernalé části jsou znehodnocené, obsah účinných látek je v nich zanedbatelný.  

© JOBE 26.02.2010